TOK 2021

Basın Bildirisi

Bu yıl 22.si düzenlenen TOK-2021 toplantısı, pandemi nedeniyle ilk defa online olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğretim üyelerimizden Sayın Doç. Dr. Özkan ATAN’ın düzenleme kurulu başkanlığı yaptığı konferansta, tüm üniversitelerden kontrol ve otomasyon alanında çalışma yapan akademisyenler bir araya geldi. Konferansta açılış konuşmacısı olarak Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Sayın Dr. Sami Tüfekçi Bey katılım sağladı ve savunma sanayinde kontrol ve otomasyon alanındaki gelişmeleri anlatan bir sunum yaptı.

Açılışa katılan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Hamdullah ŞEVLİ de Yapay Zeka ve Endüstri 4.0’ın önemine vurgu yaptığı ve otomasyonun hayatımızdaki rolünü anlatan bir konuşma gerçekleştirdi. Rektörümüzün konuşmasından satır başları şöyleydi: “Pandemi nedeniyle ilk kez online olarak düzenlenen TOK-2021 toplantısına Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak ev sahipliği yapmanın gururunu yaşamaktayız. Bu toplantının her yıl olduğu gibi bu yıl da hem literatüre hem de bu alanda çalışma yapan araştırmacılara katkı sunmasını temenni ediyorum… Dünya ticaret ve bilim anlayışının artık Endüstri 4.0 ve Yapay Zeka üzerine kurulduğu bir dönemde hem bölgesel hem de ulusal olarak gerekli adımların atılmasında özelde bu toplantılar genelde ise üniversiteler büyük rol oynamaktadır. Bu kapsamda, her zaman olduğu gibi sadece akademik olarak değil teknolojik olarak da gerekli adımların atılmasında üniversite olarak her oluşumun ve atılacak her adımın destekçisi olmayı şiar edindik… Bu toplantının tüm katılımcılara ve faydalanıcılara katkı sunmasını temenni ediyor ve bu kapsamda destek veren başta Savunma sanayi Başkan Yardımcısı Sayın Dr. Sami TÜFEKÇİ Bey’e, Davetli konuşmacılarımız Sn. Prof. Dr. Oscar Castilio, Dr. Sırrı OĞUZ Bey’e, Prof. Dr. İbrahim Beklan KÜÇÜKDEMİRAL’a, Doç. Dr. Yıldıray Yıldız’a TOK Yönetim kurulu üyelerine ve özellikle Başkan Sayın Prof. Dr. İbrahim EKSİN’e – Turan SÖYLEMEZ’e ve bu toplantının üniversitemizde gerçekleştirilmesinde büyük emekleri olan düzenleme kurulu başkanı Doç. Dr. Özkan ATAN’a, konferansın gerçekleştirilmesinde özverili çalışmalarından dolayı Dr. Fatih Kutlu, Arş. Gör. Onur Silahtar’a, Dr. Halil İbrahim ÖZOK’a, Dr. Şehnaz Nigar ÇELİK’e ve Fikret YILDIZ’a teşekkür ederim…”

Ayrıca, son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve ülkemizin milli stratejisi haline gelen sanayinin dijital dönüşümü ve uzay çalışmaları üzerine “Türkiye’nin Uzay Araştırmalarında Kontrol ve Otomasyonun Yeri” ve “Türkiye’de Kontrol Teknolojilerinin ve Sanayinin Dijital Dönüşümü” adlı iki farklı seminer konferans kapsamında düzenlendi. Bunun yanı sıra, konferans kapsamında 4 davetli konuşmacının sunumlarının yanı sıra akademisyen ve araştırmacıların 57 farklı çalışmasının sunumları, bu toplantı aracılığıyla katılımcılara ve alana ilgi duyan herkesin YouTube ve Zoom canlı yayınları aracılığıyla faydalanması sağlandı.


I. GÜN

Açılış Töreni


Davetli Konuşmacı

Doç. Dr. Yıldıray YILDIZ


Davetli Konuşmacı

Prof. Dr. İbrahim Beklan KÜÇÜKDEMİRAL


II. GÜN

Panel-I

Türkiye’de Kontrol Teknolojilerinin ve Sanayinin Dijital Dönüşümü


Panel II

“Türkiye’nin Uzay Araştırmalarında Kontrol ve Otomasyonun Yeri”


III. Gün

Davetli Konuşmacı
Prof. Oscar CASTILLO


Davetli Konuşmacı
Yüksek Mühendis Sırrı OĞUZ